آب درمانی

آب درمانی

آب درمانی شامل استفاده از آب جهت بهبود در بیماری های دیسک کمر از جمله پارگی دیسک کمر( فتق دیسک کمر) می باشد. آب در مسایل بهداشتی شخصی فواید بسیاری دارد و استفاده از فیزیوتراپی هم میتواند در کاهش درد به بیماران کمک کند. در صورت ترکیب، فیزیوتراپی و آب درمانی میتوان وضعیت ایده آلی را برای استراحت در بیماری دیسک کمرایجاد کرد.

تاثیرات آب درمانی در درمان کمردرد

فواید آب درمانی

خواص فیزیکی آب سبب می شود آب محیط بسیار مطلوبی برای ورزش کردن و به منظور درمان کمر درد و دیگر اسیب های اسکلتی عضلانی باشد. بعضی از مهم ترین خواص آب که ورزش کردن در آنرا اسان تر می سازند عبارتند از:

خاصیت شناوری: آب نیروی جاذبه را خنثی نموده و به هنگام شناور شدن بیمار در آن به تحمل وزن وی به روشی کنترل شده کمک می کند. چنین چیزی میتواند به توسعه و بهبود توازن و قدرت شخص کمک کند. خواص شناور شدن آب همچنین بواسطه حذف نیروهای گرانشی امکان طیف گسترده تری از وضعیت های قرار گیری بدن را فراهم می کند؛ به ویژه برای ورزش هایی که در آنها  به بلند کردن پاها که در بیشتر اشخاص سنگین ترین اعضای بدن هستند احتیاج است.

فشار هیدرواستاتیک:فشار هیدرواستاتیک اثرات نیرومندی تولید می کند که عملکرد قلب و ریه را بهبود داده سبب می شود ورزش های آبی روش بسیار سودمندی برای حفظ و تقویت عملکرد قلب و ریه باشند. این تأثیر ناشی از فشار همچنین به بهبود جریان خون عضلات کمک می کند.

راه رفتن و دویدن در آب چه فرقی با راه رفتن در خشکی دارد ؟

۱- وقتی در آب راه می روید، ورزش می کنید یا می دوید وزن شما ۹۰ درصد کم می شود به عنوان مثال شخص ۸۰ کیلویی ۸ کیلو می شود.

۲- آب مانند کمربندی دور کمر شما و مانند زانو بندی دور مفصل ها شما را فرا می گیرد، بدین ترتیب فشاری که به عضلات و لیگامان های شما در آب وارد می شود بسیار کم تر از خشکی است. پس شما مقدار بیشتری میتوانید در آب راه بروید.

۳- آب ۹۰۰ بار سنگین تر از هواست. برای این که یک متر مکعب آب ۱۰۰۰ کیلو گرم یا یک تن است. در حالی که یک متر مکعب هوا قدری بیش از یک کیلو است. به این ترتیب یک ساعت ورزش در آب عضلات را بسیار قدرتمند تر از یک ساعت ورزش در خشکی می کند.

۴- به دلیل فشار هیدروایستاتیک آب، فشار بیشتری به قفسه سینه و سیاه رگ ها وارد می شود و عرق کردن کم تر می شود و به همین جهت گرفتگی عضلانی در ورزش های آبی کم تر از ورزش های خشکی است.

در صورتی که حامله هستید یا بیماری های قلبی دارید، پیش از استفاده از سونا با پزشک خویش مشورت کنید. بطور کلی زمانی که به عارضه ای مبتلا می شوید از پزشک خویش سوال کنید که آیا درمان فیزیکی در آب برای شما موثر است یا خیر.

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*