خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » ورزش های مناسب برای افتادگی رحم
ورزش های مناسب برای افتادگی رحم

ورزش های مناسب برای افتادگی رحم

درمان افتادگی رحم در صورت خفیف بودن با ورزش و در غیر این صورت با جراحی صورت می گیرد. در ادامه به معرفی و آموزش ۴ ورزش برای افتادگی رحم می پردازیم که این ورزش ها اغلب در جهت پیشگیری از بوجود آمدن مشکلات این چنینی و تقویت عضلات کف لگن به بانوان توصیه می شوند.

افتادگی رحم چیست؟

یکی از مشکلاتی که خانم ها با آن مواجه هستند افتادگی هایی در ناحیه لگن است که بیشتر به عنوان افتادگی رحم شناخته می شود. افتادگی رحم در مواردی همراه با عدم کنترل و بی اختیاری مثانه و ادرار همراه است اما این به این معنی نیست که تمامی افراد دچار این عوارض می شوند. از جمله عواملی که در بروز این مشکل نقش دارند می توان به این موارد اشاره کرد:

●  افزایش سن (معمولا به بالای ۵۰ سال)

●  افزایش وزن و فشار به عضلات ناحیه لگن

●  عوامل مرتبط به ضعیف شدن ماهیچه های نگه دارنده رحم

●  زایمان های متعدد یا وزن بالای جنین و رحم در دوران بارداری

●  سابقه جراحی لگن

●  یبوست های مزمن

۱  تمرین ورزشی پل مناسب برای افتادگی رحم

 

ورزش هایی برای درمان افتادگی رحم, ورزش برای افتادگی رحم, افتادگی رحم

 

این تمرین در تقویت عضلات نگه دارنده رحم تاثیر گذار است. در انجام حرکت پل زدن باید کمترین فشار به مهره ها و در نتیجه دیسک کمر وارد شود و در عوض موجب تقویت ماهیچه ها و انعطاف پذیری ناحیه هایی مانند کمربند شانه ای، شکم و مفصل های ران می شود. البته انجام این حرکت معمولا به افرادی که سابقه ناراحتی یا مشکل در بخش ستون فقرات دارند توصیه نمی شود.

 

۲ تمرین SPLIT TABLETOP برای افتادگی رحم

 

ورزش مخصوص افتادگی رحم, ورزش مناسب برای درمان افتادگی رحم, ورزش برای سفت شدن عضلات رحم

 

تمرین ورزشی split tabletop به عنوان پایه بسیاری از حرکات ورزشی شناخته می شود و ماهیچه هایی مانند عضلات زیر شکم، مفصل ران و کف لگن را تحت تاثیر قرار می دهد. این تمرین نیز برای پیشگیری و رفع افتادگی رحم موثر است.

 

۳  تمرین ورزشی اسکات

انجام حرکت ورزشی اسکات نه تنها برای پیشگیری و رفع افتادگی رحم، بلکه موارد بسیاری مانند حفظ سلامتی،‌ افزایش انعطاف پذیری پاها،‌ سفت و تقویت کردن استخوان ها، بهبود وضعیت قلب و عروق و… مفید است.

 

۴  تمرین ورزشی سگ پرنده

 

راه های درمان افتادگی رحم, ورزش افتادگی رحم, ورزش مخصوص افتادگی رحم

 

تمرین ورزشی سگ پرنده برای جبران و جلوگیری از افتادگی رحم تاثیر بسزایی دارد و به خوبی عضلات کف لگن را درگیر می کند. این تمرین به بسیاری از افرادی که دچار این مشکل می شوند یا قصد پیشگیری دارند توصیه می شود.

 

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*