خانه » مقاله ها » مقاله های عمومی » رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به ام اس
رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به ام اس

رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به ام اس

متخصصان پس از سالها  تحقیق و مطالعه دریافتند تغذیه سالم و مصرف مواد مغذی نقش بسیار موثری در بهبود شرایط جسمی و روحی بیماران مبتلا به ام اس و کنترل علائم آنها دارد.
طبق بررسی های صورت گرفته ، هیچ رژیم غذایی به تنهایی قادر به درمان ام اس نیست. به دلیل متغیر بودن علائم بیماری نمی توان به راحتی یک ماده غذایی خاص را بر بهبود کامل علائم آن موثر دانست. با وجود این ، محققان معتقدند مصرف مواد غذایی کم چرب و سرشار از فیبر می تواند برای این بیماران مفید باشد.
به گفته آنها ، مصرف چربی های اشباع شده که در فراورده های حیوانی و برخی روغنها وجود دارد باعث تشدید علائم ام اس می شود. به عبارتی همواره بین استفاده از چربی و پیشرفت این بیماری ارتباط مستقیمی وجود دارد، به طوری که حتی می تواند علائم آن را تشدید کند. بنابراین توصیه می شود برای کاهش علائم ام اس شیر ، ماست ، پنیر و سایر فراورده های لبنی کم چرب مصرف شود.
نوشیدنی های حاوی آسپارتام ( شیرین کننده های مصنوعی ) و کافئین تحریک کننده مثانه است و می تواند علائم مرتبط با مشکلات مثانه ای و دفع ادرار را در بیماران تشدید کند. با وجود این متخصصان توصیه می کنند مصرف مواد غذایی سالم و ترغیب افراد مبتلا به رژیم سالم تغذیه ای ، علائم بیماری را تحت کنترل در خواهد آورد.
همچنین ورزش کردن ، سیگار نکشیدن و ننوشیدن مشروبات الکلی همراه درمانهایی که برای این بیماری از سوی پزشکان توصیه می شود کمک زیادی به بهبود علائم و کنترل پیشرفتام اس می کند.
این گیاه ایرانی به درمان بیماری ام اس کمک می کند
زعفران
پژوهش های انجام شده نشان داده که زعفران می تواند به درمان بیماری ام اس کمک کند. زعفران حاوی ترکیب فعالی به نام کروسین است که از سلولهای مغزی در برابر بیماری ام اس محافظت می کند.این ماده در واقع از آسیب دیدن سلولهایی که غلاف میلین را در مغز تولید می کند ، جلوگیری می نماید. میلین لایه ای است که مانند عایقی محافظ  در اطراف نورونها (سلولهای مغزی) قرار دارد.
بیماری ام اس در اثر التهاب سلولهای مغزی ایجاد می شود. در حقیقت در این بیماری سلولهای مغزی این لایه محافظتی خود را از دست می دهند. نتایج این پژوهش امیدهای تازه ای را در جهت تولید داروهای جدید برای درمان بیماری به همراه داشته است.
گرداوری و نوشته : نگین نصیحتی
منبع : http://www.yogastudy.net/post34.aspx
باز نشر : آکادمی یوگا مازندران
http://www.yogaacademy.ir/

۱۰ نظر

  1. به امید شفای همه بیماران

  2. اشالا این مریضی ریشه کن شه

  3. من یکی از هنرجوهای اکادمی شما هستم در کلاس ام اس….
    خداروشکر از زمانیک اومدم یوگا حالم بهتروبهتر میشه.ممنونم از زحمات بی دریغ شما…

  4. بسیارمفید و کاربردی

  5. بسیار عالی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*