خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا

مقاله های یوگا

مقا له های یوگا

انجام حرکات یوگای کودک در منزل

بزرگترین مشکلی که بچه ها با آن مواجه هستند این است که توجه آنها را به فواید یوگا از قبیل : سکون , آرامش , تعادل , انعطاف پذیری , توجه , وقار , ارتباط , سلامتی و بهزیستی جلب کنید . خوشبختانه بیشتر بچه ها دوست دارند حرف بزنند و تحرک داشته باشند که هر دوی آنها در یوگا اتفاق می افتد . بچه ها علاقمند هستند که نقش حیوانات , درختان و گلها را تصور کنند . نقش شما این است که کنار بیاستید و به آنها اجازه دهید که در وضعیت سگ , مار کبری و گربه صدای آنها را تقلید کنند . می توانند در همان حالت , الفبا را تکرار کنند . صدا حالتی برای رهایی بچه هاست که بعد شنیداری را به تمرینات فیزیکی یوگا اضافه می کند. بچه ها نیاز دارند که دنیای درونشان را کشف کنند. وقتی آنها حرکت مار را انجام می دهند این تصور برایشان شکل می گیرد که دارای یک ستون مهره طولاتی و بدون دست و پا هستند , در این حالت می توانید از آنها بپرسید که آیا می توانند بدوند یا از درخت بالا بروند ؟ وقتی مانند سگ به بدن خود کشش می دهند یا مانند فلامینگو ... ادامه مطلب »

۳ حرکت یوگا برای تسکین کمردرد

درد در ناحیه تحتانی کمر احساسی شایع است که چه در طول روز خیلی بنشینید یا خیلی زیاد راه بروید به هر حال دچار آن خواهید شد. کمر درد به موضوعی است که به شدت می‌تواند سبب نوسانات خلقی شده و بر روحیه افراد اثر منفی بگذارد. تمرینات یوگا در عین تسکین درد می‌تواند سبب پیشگیری از بروز درد در آینده شود.   چرخش کمر چرخش ستون فقرات تسکین دهنده‌ای عالی برای کاهش فشار و درد کمر و گردن است. برای انجام این حرکت دراز بکشید و اجازه دهید جاذبه روی بدن شما اثر بگذارد. بازوهای خود را از دو طرف باز کرده و روی زمین قرار دهید. زانوها را به سمت قفسه سینه جمع کنید. به آرامی زانوها را به سمت چپ بچرخانید و گردن را در حالت طبیعی حفظ کنید. سعی کنید در این وضعیت هر دو شانه روی زمین نگه داشته شوند. اگر زانوی بالایی بالا می‌ماند یک بالش لای پاها قرار دهید. بین ۱ تا ۴ دقیقه این حالت را حفظ کنید و بعد به سمت دیگر بچرخید.   حرکت گربه و گاو با این حرکت ساده باسن و کل ستون فقرات کشیده و تقویت می‌شود. برای شروع چهار دست و پا شوید. در حین استنشاق، ... ادامه مطلب »

تاثیرات حرکات کششی برای بدن

حرکات کششی یکی از مهمترین حرکات برای تناسب اندام و سلامت جسمی و روحی است. باید بدانید همان اندازه که تمرینات هوازی برای بدن مفید است تمرینات کششی نیز باعث تقویت بدن می گردد. برخی فواید این حرکات به شرح زیر است : ۱- افزایش آمادگی جسمانی ۲- افزایش توان فراگیری و انجام حرکات مهارتی ۳- افزایش آسودگی چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ جسمانی ۴- کاهش خطر ایجاد آسیب مفصلی، عضلانی و تاندونی ۵- کاسته شدن از شدت درد عضلانی ۶- کاهش تنش عضلانی ۷- کاهش دردهای دوران قاعدگی در زنان ۸- کاهش ابتلا به بیماری های قلبی ۹- جلوگیری از سنگ کلیه و بیماری های عفونی ۱۰- کاهش ابتلا به سرطان سینه و پروستات   باز نشر :آکادمی یوگامازندران http://www.yogaacademy.ir ادامه مطلب »

درمان سیاتیک با یوگا

دیسک کمر همیشه به عمل جراحی احتیاج ندارد و یوگا می‌تواند در مدیریت و کاهش مشکلات ناشی از برامدگی دیسک به شما کمک کند و گاهی اوقات حتی باعث کاهش خود دیسک فتق نیز می‌شود. با این حال مهم است که شدت وضعیت دیسک کمر خود را با پزشک خود بررسی کنید؛ زیرا گاهی اوقات در برخی موارد عمل جراحی ضرورت دارد. فواید و انواع حرکات یوگا برای درد سیاتیک   یوگا می‌تواند: درد مداوم بخش پایینی کمر را بهبود ببخشد. نیاز به مصرف داروهای مسکن برای کمر درد را کاهش دهد. به شما احساس راحتی و انعطاف‌پذیری بیشتری بدهد. آیا آماده امتحان کردن حرکاتی برای خود هستید؟ چند لباس راحت بپوشید یک حوله یا تشک بردارید و اجازه دهید چندین حرکت ملایم را امتحان کنیم. حرکت کودک ( بالاسانا)  حرکت کودک، یک راه بسیار آسان برای کشش ستون فقرات و آزاد کردن تنش‌ها است این حرکت همچنین باعث کشش باسن ران و کمر می‌شود. اگر انعطاف پذیری بدن شما بسیار کم است، یک بالش یا حوله لوله شده را زیر قفسه سینه، پیشانی یا ران‌های خود- یا هر جای دیگری که احساس می‌کنید در آنجا به پشتیبانی بیشتری احتیاج دارید- قرار دهید.   حرکت سگ سر پایین    این حرکت از آنچه که ... ادامه مطلب »

۴ فایدهٔ مهم یوگا برای سلامتی

قبل از اینکه به فواید یوگا برای سلامتی بپردازیم باید برای‌تان توضیح دهیم که یوگا چیست و چه تاثیری روی شما خواهد گذاشت؟ کلمه یوگا در لغت به معنی اتحاد است. منظور از یوگا اتحاد درونی بدن و ذهن است. این ورزش در حقیقت علمی است که پیشینه‌ای کهن دارد هدف آن هدیه دادن تفکر و منطق به انسان است. یوگا یعنی افزایش انرژی، این ورزش در عرض بیست دقیقه می‌تواند انرژی مورد نیاز بدن در طول روز را برای جسم و ذهن تامین کند. این ورزش شما را با واقعیت درونی خود آشنا کرده و بسمت رضایت از خود و خودشکوفایی راهنمایی می‌کند.   آگاه شدن از حالت‌های بدن درست از زمانی که شروع به انجام تمرینات یوگا می‌کنید، حالت بدنی شما به صورت قابل توجهی بهبود پیدا می‌کند. این تمرینات به شما نحوه صحیح راست ایستادن را یاد می‌دهند. به طوری که سر شما در راستای قلب و قلب شما در راستان لگن‌تان قرار بگیرد. این حالت باعث می‌شود تا کمترین نیرو و فشاری برای اندام‌های مهم شما وارد شود و از ساییدگی و فشار بر آن‌ها تا حد قابل توجهی کاسته شود.  یوگا در زمان نشستن هم به شما کمک می‌کند و نحوه صحیح درست نشستن را به ... ادامه مطلب »

۳ حرکت مناسب برای تقویت کمر

یک جراح استخوان و مفاصل گفت: انجام حرکات ورزشی مناسب می‌تواند برای دردهای کمر همزمان ترمیمی و پیشگیرانه باشد.   در این برنامه ورزشی سه نوع تمرین پیشنهاد می‌شود که ابتدا توصیه می شود ، تمرینات ۲ تا ۳ بار در هفته و در ادامه هفته‌ای یک تا ۲ بار انجام شود.       تمرین اول: وی تمرین اول را اینگونه توضیح داد که فرد به کمر بخوابد، زانوها را خم کرده و فشرده کند و با دست بگیرد، زانوها را به سمت سینه بالا بیاورد و به آرامی خود را به عقب و جلو تاب دهد. فقط به عقب و جلو و نه چپ و راست.سپس به موقعیت اولیه بازگردد و دوباره تمرین کند. حدود بیست بار این حرکت انجام شود.   تمرین دوم: فرد روی کمر دراز بکشد، دست‌ها پشت سر و پاها خم باشند. زانوی راست را به سمت خود بیاورد. در حالی که بالاتنه و آرنج چپ‌ به سمت زانوی راست برده می شود و به آهستگی بازدم را هم بیرون بدهد.همین حرکت را برای سمت دیگر هم تکرار کند اما این تمرین را به نوبت ۱۲ بار برای هر طرف انجام دهد. تمرین سوم: فرد روی یک صندلی بنشیند در این حالت بازوها و ... ادامه مطلب »

رفع سریع هر نوع سردرد

  سردرد یکی از شایع ترین مشکلات روزمره بشر در قرن بیستم است ، بطوریکه تقریبا” همه ما تاکنون ، حداقل یکبار درد ناشی از سردرد را تجربه نموده ایم . ۹۰% افراد در طول سال حداقل یکبار به سردرد دچار می شوند و ۴۰% مردم جهان هر سال یکبار به سردرد شدید و ناتوان کننده مبتلا می شوند . سردرد به تنهایی یک بیماری محسوب نمی شود ، بلکه علامتی از یک بیماری دیگر است . بیشتر سردرد ها به علت خستگی یا یک بیماری بی خطر ساده بوجود می آیند ولی در بعضی از موارد می توانند علامت بیماری مهم و خطرناکی مانند مننژیت ،خونریزی مغزی یا تومور مغزی باشند که بهتر است به پزشک خود مراجعه نماید تا چنانچه بیماری مهمی در پشت این سردرد نهفته است ، هر چه زودتر تشخیص داده شود . درمان های غذایی سردرد با مصرف میزان کافی آب، اغلب سموم بدن از طریق ادرار ، مدفوع و عرق دفع می شود.آب به حفظ دمای بدن و سردرد کمک بسیاری می کند. .از مصرف روزی ۸ لیوان اب غافل نشود.. *افرادی که به طور منظم دچار سردرد می شوند، باید روزی یک عدد موز برای صبحانه مصرف کنند. منیزیم موجود در آن ... ادامه مطلب »

با سه ورزش ساده به درمان کمر درد کمک کنیم

یکی از مطمئن‌ترین و موثرترین راه‌های درمان کمردرد، حرکت‌‌های ورزشی منظم است که می‌توان با انجام برخی از حرکات ورزشی میزان کمردرد را کاهش داد.   علت کمر درد شایع ترین علت کمر درد گرفتگی عضلات کمر و اسپاسم عضلانی است. انجام حرکات ناصحیح با کمر می تواند به اسپاسم منجر شود. و اسپاسم عضلانی نیز در نهایت به گرفتگی کمر و درد شدید منجر می شود. اسپاسم عضلانی ممکن است بعد از خم کردن یا چرخاندن کمر به شیوه  ناصحیح اتفاق بیافتد و یا ممکن است بعد از یک عطسه یا سرفه ناگهانی رخ دهد.   همچنین انجام حرکات ساده ای مانند خم شدن برای بستن بند کفش یا چرخاندن کمر برای نگاه کردن به سمت دیگر نیز می تواند موجب اسپاسم عضلانی کمر شود.  بلند کردن اشیای سنگین به شیوه ناصحیح نیز معمولا به اسپاسم عضلانی منجر می شود.   کمر درد های مزمن همچنین ممکن است بعد از یک تصادف یا ضربه شدید به کمر ایجاد شوند. گودی کمر در بعضی موارد می تواند موجب کمردرد شود؛ علت گودی کمر می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله وضعیت نادرست بدن در هنگام نشستن، ایستادن و راه‌ رفتن، ناهنجاری‌های مادرزادی مهره‌ها، بیماری‌های عصبی- عضلانی، جراحی کمر، بیماری‌های لگن ... ادامه مطلب »

یوگا روشی موفقیت آمیز برای زندگی

یوگا یکی از قدیمی ترین میراث فرهنگی هند است. یوگا در زبان سانسکریت به معنای “متحد کردن” است، بنابراین یوگا را می توان به معنای یک رشته ی مشترک دانست. به این معنا، تمرین در خلال اخلاقی و ذهنی است که باعث ایجاد سلامتی خوب ( arogya )، کمک به طول عمر ( chirayu ) می شود و کل رشته ی ذهنی آن به شادی و صلح مثبت و سالم منتهی می شود . می خواهیم درباره ی یوگا به عنوان روشی برای تغییر نگرش،‌ اندام و زندگی شما صحبت کنیم و اگر فقط بیش از یک زنگ تفریح کوتاه یوگا، وقت بگذارید دلتان می خواهد کلاس تمام وقت آن را نیز تجربه کنید، نمونه هایی در پایین ذکر شده است: آشتانگا : اگر به دنبال روشی برای تقویت عروق خود هستید ، سالمترین و کاملترین تمرین برای شما اشتانگا است این تمرین باستانی را که پتهابی جویس برای نسل امروز باب کرد ,یک روش سنتی تمرین اشتانگا است به محض اینکه اصول آن را یاد گرفتید، کلاس دیگر بر عهده ی خود شماست تا بتوانید به طور مستقل خودتان کار کنید. هاتا : اگر کلاسی به نام یوگا ی هاتا دیدید مطمئن باشید که شرکت کنندگان این سالن به وسعت یک شبکه هستند مثل ... ادامه مطلب »

آشنایی با یوگا برای مبتدیان این ورزش

آشنایی با یوگا برای مبتدیان این ورزش ادامه مطلب »

اهمیت حفظ غده صنوبری

غده صنوبری در راس نخاع قرار دارد. که یک غده بسیار کوچک است با اهمیتی بسیار زیاد. در واقع میلیون ها سال پیش این غده نقشی فعال در گسترش مغز انسان ها داشته است. بنابراین مردم آن زمان کیفیت روانی و روحی بسیار بالایی داشته اند و بر احساسات خود کنترل بیشتری داشته اند. اما در اثر مرور زمان غده صنوبری شروع به فساد می کند. امروزه تنها اثری از آن به جا مانده است و اگر ما توجه کافی برای حفظ آن نکنیم در عرض چند هزار سال بطور کامل ناپدید خواهد شد. غده صنوبری در کودکان بسیار فعال است اما در سن هشت تا ده سالگی شروع به کلسیته شدن می کند و نقش آن در بزرگسالی بسیار کم است یا کلا نقشی بازی نمی کند. غده صنوبری یک اثر متعادل کننده بر روی فعالیت های مغز دارد که تمام مغز را در یک حالت گیرندگی نگه می دارد. بچه هایی که غده صنوبریشان همچنان فعال است سطح گیرندگی شان نسبت به بچه هایی که غده صنوبری شان غیر فعال است بیشتر است.در یوگا غده صنوبری به عنوان یک واحد کنترلگر و محرک در مغز است. منبع :  http://www.atreeart.com باز نشر : آکادمی یوگا مازندران ادامه مطلب »

ارتباط یوگا با سیستم ایمنی بدن

اگر اهل ورزش باشید می‌دانید که حرکات یوگا برای افزایش قدرت بدنی و رسیدن به آرامش، بسیار مناسب هستند. شما می توانید با انجام دادن حرکت های مناسب یوگا در روز های قرنطینه، سلامتی و شادابی را به بدن خود برگردانید و جلوی افکار منفی و استرس ناشی از شرایط بحران را بگیرید. فواید یوگا باعث کنترل هورمون استرس می‌شود غیرمستقیم بر روی سیستم ایمنی اثر می‌گذارد و آن را قوی تر می کند. یوگا را می‌‌توان یک ورزش کامل در نظر گرفت که تأثیرات مثبتی بر جسم و روح ورزش‌کار دارد و کنار تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند به کنترل سطح استرس پرداخته و سلامت روحی را تضمین کند. دانشمندان متوجه شده‌اند که می‌‌توان از یوگا بعنوان یک راه کمک درمانی در بسیاری از بیماری‌ها استفاده کرد. برای پیشگیری از بیماری‌ها و بالا بردن قدرت بدنی و تقویت عضله ها بسیار موثر است. یوگا باعث یادگیری تنفس درست و به دنبال آن تقویت ریه ها می شود. گردش جریان خون را در بدن بهبود می بخشد. تاثیر مستقیم یوگا بر سیستم ایمنی بدن یوگا یک فرم جامع از ورزش است که منافع جسمی و ذهنی زیادی را به همراه دارد. این ورزش باعث تقویت ذهن و بدن و همچنین ... ادامه مطلب »

۳ حرکت مناسب برای تقویت عضلات کمر

یک جراح استخوان و مفاصل گفت: انجام حرکات ورزشی مناسب می‌تواند برای دردهای کمر همزمان ترمیمی و پیشگیرانه باشد. در این برنامه ورزشی سه نوع تمرین پیشنهاد می‌شود که ابتدا توصیه می شود ، تمرینات ۲ تا ۳ بار در هفته و در ادامه هفته‌ای یک تا ۲ بار انجام شود. وی ادامه داد: هر زمان فردی که احساس کشیدگی پشت، خستگی گردنی یا کمر درد می‌تواند این حرکات را اجرا کند. تمرین اول: وی تمرین اول را اینگونه توضیح داد که فرد به کمر بخوابد، زانوها را خم کرده و فشرده کند و با دست بگیرد، زانوها را به سمت سینه بالا بیاورد و به آرامی خود را به عقب و جلو تاب دهد. فقط به عقب و جلو و نه چپ و راست.سپس به موقعیت اولیه بازگردد و دوباره تمرین کند. حدود بیست بار این حرکت انجام شود. تمرین دوم: فرد روی کمر دراز بکشد، دست‌ها پشت سر و پاها خم باشند. زانوی راست را به سمت خود بیاورد. در حالی که بالاتنه و آرنج چپ‌ به سمت زانوی راست برده می شود و به آهستگی بازدم را هم بیرون بدهد.همین حرکت را برای سمت دیگر هم تکرار کند اما این تمرین را به نوبت ۱۲ بار برای ... ادامه مطلب »

ورزش‌های مناسب برای درمان سردرد

سر درد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد مثل استرس، ضعیف بودن چشم ها، خستگی و یا کم آبی بدن،تنش در گردن،گرفتگی شانه ها، و یا کمر قبل از این که سراغ داروهای شیمیایی بروید می توانید از ورزش برای درمان سردرد استفاده کنید. ورزش‌های مناسب برای درمان سردرد   – بالا و پایین آوردن ابروها ابروها را به سرعت بالا برده سپس عضلات را شل کرده ابروهایتان را پایین بیاورید.   –  ابروی راست خود را بالا برده و سپس پایین بیاورید انجام این حرکت ممکن است کمی دشوار باشد. در ابتدا ابروی چپ را ثابت نگه داشته و ابروی راست را بالا ببرید و سپس شل کنید.همین‌کار را با ابروی چپ تکرار کنید.   – به نوک بینی نگاه کنید به نوک بینی خود نگاه کنید (در این حالت مردمک چشم‌ها به داخل حرکت می‌کنند) و سپس بگذارید چشم‌ها به حالت عادی بازگردند. این‌کار را سریع انجام داده، چند لحظه مکث کنید و آنگاه اجازه دهید چشم‌ها به حالت اول باز گردند.   – حرکت مردمک چشم راست مردمک چشم راست را به داخل حرکت دهید. عضلات سمت راست صورت را منقبض کنید به طوری که گوشه راست دهان به سمت بالا حرکت کند.همین‌کار را با چشم چپ تکرار ... ادامه مطلب »

آموزش یوگا در خانه

ورزش یوگا لازم نیست شامل تمرینات سخت باشد. اگر صبح از خواب بیدار شدید و دست هایتان را بالای سر خود دراز کرده و کشیدید، در واقع یک تمرین یوگا به نمایش گذاشته اید. یوگا یک «ذهن آگاهی» را نسبت به حرکات کششی نشان می دهد، بدین ترتیب به تراز خود و اینکه واقعاً بدن در چه موقعیتی است تمرکز می کنید. بسیاری از وضعیتهای اصلی یوگا بسیار آشنا هستند و تمریناتی که به ظاهر بسیار ساده هستند ممکن است باعث تقویت گروه های اصلی عضلات بدن شوند. ۱.پوزیشن دست های کشیده (Raised Hands Pose (Urdhva Hastasana این تمرین بر اساس پایه و کوه است. همچنین شما را ملزم می کند تا در حالی که با دست های کشیده خود را به سمت آسمان می رسانید، پاهای خود را مانند ریشه بر زمین نگه دارید. این کشش کامل بدن یک روش عالی برای طلب بخشی فیزیکی یوگاست. بعضی تمرینات ساده به نظر می آیند ولی آگاهی جدیدی را به موقعیت ایده آل می رسانید که می تواند چالش برانگیز باشد. در این حالت ماهیچه های پاها درگیر شده و استخوان شانه ها به تحرک واداشته می شوند. نفس گیری صحیح در حین تمرین را فراموش نکنید.   ۲. Downward Facing ... ادامه مطلب »