خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » انجام حرکات یوگا در دوره بارداری
انجام حرکات یوگا در دوره بارداری

انجام حرکات یوگا در دوره بارداری

چنانچه یوگا در سه ماهه سوم بارداری انجام شود، بی تردید در زایمان اثرات مثبتی خواهد داشت. البته این ورزش مؤثر باید باتوجه به توصیه های ایمنی انجام شود زیرا بانوان باردار در وضعیت خاصی قرار دارند که باید از جنین خویش مراقبت کنند.

 

یوگا به چه چیزهایی در بارداری کمک می کند

– مشکلات جسمی

– کنترل اضافه وزن

– بهبود کمردرد

– بهبود لگن درد

– مشکلات روحی

– استرس های دوران بارداری

 

بانوان باردار برای انجام یوگا به چه نکته هایی باید توجه کنند

– تائید پزشک

– از کشش بیش از حد جلوگیری کنید

– بدن را هیدراته کنید

– از انجام حرکات چرخشی یوگا جلوگیری کنید

– بر روی قدرت تمرکز کنید

 

بهترین حرکات یوگا برای دوران بارداری

حرکت بچه با زانوی باز برای کاهش فشار شکم

این حرکت یوگا در بارداری، نوعی حرکت ترمیمی است. با افزایش سن بارداری، شکم سنگین تر می شود و هر تمرینی که فشار را از روی آن بردارد حس خوبی را منتقل می کند. برای انجام این تمرین روی زمین زانو بزنید، روی پا به طرف زمین باشد و پاشنه به باسن بچسبد. زانو ها را باید از هم باز کرد و انگشت های شست را به هم رساند. در این وضعیت بدن بین پا ها قرار می گیرد. پیشانی را روی زمین قرار دهید و کف دست ها را در کنار بدن قرار دهید.

 

یوگا در بارداری,یوگا بهترین ورزش دوران بارداری,بهترین حرکات یوگا در بارداری

 

حرکت ماهی با پشتیبان

این حرکت بسیار ساده است. در آغاز امر بالشتگی را زیر کتف خود بگذارید تا از کمر پشتیبانی کند. قدری بالاتر هم بالشتک دیگری تا از گردن و سر حمایت کند. پا ها را به وضعیت پروانه بگذارید و بازوهای را شل کنار بدن روی زمین بگذارید. با بالشتک ها بازی کنید تا در بهترین شرایط قرار بگیرند.

 

یوگا در بارداری,یوگا بهترین ورزش دوران بارداری,بهترین حرکات یوگا در بارداری

 

حرکت گربه – گاو

به شکل چهار دست و پا روی زمین بنشینید، آنگاه به جلو بروید و روی زانوها و کف دستان خویش قرار بگیرید، بطوری که شانه ها دقیقا در راستای کف دستان تان باشد. در این وضعیت به آرامی ستون فقرات خود را خم کنید تا شکم تان به طرف زمین کشیده شود و باسن، شانه ها و صورت تان به طرف بالا و بیرون کشیده شوند. چند لحظه در این وضعیت به بالا نگاه کنید تا در عضلات گردن خود کشش را حس کنید.

 

آنگاه به آرامی به وضعیت قبل بازگردید و ستون فقرات خویش را به طرف بالا بکشید وسعی کنید چانه را به درون قفسه سینه فرو برید تا پشت شما بطور کامل گرد شود. چند لحظه در این وضعیت بمانید.

 

 

یوگا در بارداری,یوگا بهترین ورزش دوران بارداری,بهترین حرکات یوگا در بارداری

حرکت پل

بر پشت خود خوابیده و زانوها را خم کنید، در حالیکه کف پا به زمین چسبیده و بازوها در کنار بدن قرار بگیرند. انتهای کمر و باسن خود را به آرامی و به اندازه مهره به مهره کمر از زمین بلند کنید، تا هنگامی که بر روی قسمت بالایی کمر بتوانید تکیه کنید. برای ۵ تا ۱۰ ثانیه خود را در این وضعیت نگه داشته و به آرامی و به اندازه مهره به مهره کمری به وضعیت نخست بازگردید.

 

حرکت پل عضلات پا و کمر شما را قدرتمند نموده و تنش و خستگی را از ناحیه گردن رها می سازد.

 

یوگا در بارداری,یوگا بهترین ورزش دوران بارداری,بهترین حرکات یوگا در بارداری

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*