خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » چاکرای پنجم یا چاکرای گردن
چاکرای پنجم یا چاکرای گردن

چاکرای پنجم یا چاکرای گردن

چاکرای پنجم (ویشودها چاکرا) (Throat chakra- Vishuddha – Vishuddhi) چاکرای گردن یا گلو یا مرکز ارتباط نیز نامیده می شود. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است .این رنگ روی بیماری‌های گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است.

چاکرای پنجم و خصوصیات مربوط به آن

رنگ: آبی کم رنگ و همچنین نقره ای یا آبی مایل به سبز
عنصر وابسته: اتر
حس: شنوایی
سمبل (نشانه): لوتوس ۱۶ پر
اصل اساسی: طنین هستی
بخش های وابسته بدن: گردن، گلو و آرواره، گوش ها ، صدا، نای ، لوله های برونشی، لب بالایی ریه ها، مری و بازوها
غده وابسته: تیرویید
غده تیرویید نقش مهمی در رشد استخوان بندی و اندام های درونی دارد. تعادل بین رشد معنوی و فیزیکی را سازمان دهی می کند و از راه متابولیسم به رفتارمان نظم می دهد و باعث سرعت تبدیل خون به انرژی و همچنین مصرف این انرژی می شود. علاوه براین ، متابولیسم ید را کنترل می کند و کلسیم خون و بافت ها را متعادل می سازد.

 

این چاکرا انرژی ای به رنگ آبی نیلی جذب میکند که به ما انرژی لازم برای ابراز احساسات را می بخشد. این انرژی به ما کمک می کند که بتوانیم اندیشه، احساسات، نیازها و به عبارتی شخصیتمان را ابراز کنیم.
کم کاری و انسداد چاکرای پنجم موجب مشکلات تنفسی (بواسطه ی مجاورت با چاکرای قلب )، سرفه های خشک مزمن، خروپف در خواب، مشکلات تیروئید و…. می گردد.
داشتن چاکرای پنجم سالم برابر است با ارتباطات سالم بویژه ارتباطات عاطفی که در زندگی مدرن امروزی، هر گونه خلل عاطفی ای در آن ممکن است بسیار آزار دهنده بنظر بیاید. شاید باز هم نیاز به تعمق بیشتری باشد و با ذکر این عبارت که “حرف دلت را بزن” که بارها از روانشناسان و افراد با تجربه ی موفق اطرافمان شنیده ایم، بتوان بهتر اصل مطلب را روشن نمود.

فردی با چاکرای پنجم سالم از نشان دادن علاقه ی خود ترسی ندارد و همچنین از نشان دادن من واقعی خود رضایت دارد و مانند یک کودک آنچه که هست را ابراز می کند و غالبا هم مانند یک کودک مورد علاقه ی اطرافیان خویش قرار می گیرد؛ راحت زندگی می کند و مانند اغلب افراد جامعه برای پنهان کردن ضعف های خویش تن به پیروی های ناعاقلانه نمی دهد.

 

باز نشر : آکادمی یوگا مازندران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*