خانه » مقاله ها » مقاله های یوگا » چگونه یوگا را شروع کنیم؟
چگونه یوگا را شروع کنیم؟

چگونه یوگا را شروع کنیم؟

۱. خودتان و شرایط‌تان را بپذیرید

یوگا فقط نوعی ورزش نیست. یوگا راهی برای بودن در جهان است. معنی واژه یوگا در زبان سانسکریت «یکپارچه‌سازی و یگانگی» (union) است، یعنی پیوستگی میان تمام جنبه‌های زندگی شما. وقتی در حالتی از یکپارچه‌سازی و یگانگی یا همان یوگا زندگی می‌کنید، هیچ جدایی و فاصله‌ای میان افکار و وضعیت کنونی شما وجود نخواهد داشت؛ یعنی هیچ گله و شکایتی از مشکلات یا اشتیاق و آرزو برای بهبود شرایط نخواهید داشت.

۲. انتظارات خود را رها کنید

از لحظه‌ای که قدرشناسی را شروع می‌کنید، حس می‌کنید که انتظارات شما کم‌کم دور می‌شوند و از بین می‌روند.سعی کنید روی اصل چیزی که انجام می‌دهید تمرکز کنید، نه چیزهای فرعی و کم‌اهمیت. شاید می‌خواهید بهترین راه شروع یوگا ازنظر فیزیکی را پیدا کنید، ولی باید بدانید که مهم‌ترین مسئله این است که یوگا را ازنظر ذهنی شروع کنید.اگر ذهنیت درستی پیدا کنید، تمرین‌های یوگا به‌شکلی طبیعی، زیبا و بی‌خطر پیش خواهند رفت و پیشرفت خواهید کرد.

۳. هسته اصلی یوگا را درک کنید

یوگا فقط انعطاف‌پذیری بالا یا پیچاندن ماهیچه‌ها و ستون‌فقرات به شکل‌های فانتزی و زیبا نیست. یوگا یعنی تنفس درست، یافتن قدرت درونی با ایجاد آزادی در بدن با وضعیت‌های پایه‌ای یوگا است. واقعا به همین سادگی است. پس نگران کاهش وزن یا خم‌کردن بدن به‌ پشت نباشید؛ به وقتش به اینها می‌رسید.

۴. به تنفس خود توجه کنید

شاید هر مربی، سبک کاملا متفاوتی از تنفس را به شاگردان خود بیاموزد، ولی همه این سبک‌ها واقعا یکی هستند. گرچه تمرین تنفس به‌خودی‌خود مهم به نظر می‌رسد، مهم‌ترین چیزی که باید بیاموزید، آگاهی از تنفس است.

۵٫ حرکت‌های پایه‌ای یوگا را یاد بگیرید

وقتی حس کردید که برای جنبه فیزیکی تمرین‌های یوگا آمادگی دارید، می‌توانید آگاهانه حرکت‌های یوگا برای مبتدیان را آزمایش و تجربه کنید. نیازی نیست که فورا سراغ حرکت‌ها و حالت‌های پیچیده‌تر بروید یا سعی کنید که به‌اندازه فرد کنار خود در کلاس، انعطاف‌پذیر باشید.

سخن پایانی

هدف اصلی در یوگا، تندرستی و سلامت ذهن و سلامت جسم است. با تکیه‌ بر پرانایاما یا تکنیک‌های تنفس می‌توانید پایگاه محکم و منسجمی در تکنیک‌های اصلی یوگا به دست بیاورید. با افزودن حرکت‌های ساده یوگا به برنامه روزانه خود، زندگی‌تان را تغییر می‌دهید و ازنظر ذهنی و جسمی سالم‌تر می‌شوید. پس دست به کار شوید و یادگیری یوگا را شروع کنید تا در مسیر رسیدن به نسخه‌ای آرام‌تر، انعطاف‌پذیرتر و بااعتمادبه‌نفس‌تر از خود قرار بگیرید.

بازنشر: آکادمی یوگا مازندران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*